Cyrkonia – nowy diament?

cyrkonia nowy diament

Z wyglądu nie różnią się niczym. Cyrkonia pod wpływem promieni słonecznych rozbłyska kolorami tęczy. Diament jest za to trwalszy i może przechodzić z pokolenia na pokolenie. Żyjemy jednak chwilą i czy czas ma jeszcze znaczenie? Złoża diamentu kiedyś się skończą. Cyrkonię tworzy się sztucznie i nadal wygląda olśniewająco. Czy nadchodzi nowa era dla biżuterii?

Cyrkonia – charakterystyka

Jest to kamień otrzymywany w całości syntetycznie metodą stapiania czaszowego. Produkuje się go od 1973 w Rosji. Sposób ten polega na wykorzystaniu sproszkowanego baddeleitu, cyrkonu oraz tlenku itru i umieszczeniu ich w miedzianej czasze. Następnie są podgrzewane, w wyniku czego topnieje baddeleit, który później się krystalizuje i poddaje obróbce. Tak powstaje cyrkonia.

Diament a cyrkonia

Jeśli chodzi o różnice między tymi dwoma materiałami, zazwyczaj porównuje się te cechy:

  • Twardość,
  • Waga,
  • Współczynnik załamania światła,
  • Cena

Z wszystkich czterech to właśnie ceną najbardziej się te kryształy różnią. Diament jest niewiele twardszy, oba kamienie mają podobny współczynnik załamania światła. Cyrkonia jest trochę cięższa i, na szczęście, o wiele tańsza. Z tego powodu częściej się ją kupuje niż diamenty i wcale nie oznacza to złego gustu. Wręcz przeciwnie – jest to zakup całkiem rozsądny.

Wady i zalety

Wszystko ma jednak swoje wady i zalety, w tym i cyrkonia. Największą zaletą jest wyżej wspomniana cena cyrkonii oraz jej łudzące podobieństwo do diamentu. Biżuteria z cyrkonią również nadaje blasku, rozjaśnia skórę i wygląda szykownie. Delikatne kolczyki, czy pierścionki z cyrkonią można założyć zarówno do codziennej stylizacji, jak i wieczorowej sukni. Cyrkonia może się jednak szybciej zarysowywać, dlatego zalecana jest ostrożność i pielęgnacja (dotyczy to również produktów z diamentami). Czyszczenie biżuterii i jej odpowiednie przechowywanie, niezależnie od rodzaju, gwarantuje utrzymanie połysku i blasku.

Cyrkonia na pierścionek zaręczynowy

Chociaż utarło się, że jedynie diament jest odpowiedni na zaręczyny, coraz częściej odbiega się od tego pomysłu. Równie dobrze można podarować pierścionek z cyrkonią, który  z reguły dostępny jest w bardziej przystępnej cenie oraz nadal wygląda i świeci jak diament. W końcu liczy się bardziej gest niż kwota na paragonie.

Podsumowanie

Diament zawsze będzie ponadczasowy i stylowy, jednak panowanie na rynku zaczyna przejmować właśnie cyrkonia. Jej cena jest atrakcyjna, a urodą od diamentu nie odstaje. Biżuteria z cyrkonią nadaje się jako dodatek do wieczorowych kreacji i codziennego ubioru.

 

Przykładowe pierścionki z cyrkoniami możemy obejrzeć na stronach sklepów jubilerskich (np. https://ergold.pl/17-pierscionki).