Czym jest dark web?

czarna klawiatura

Czy wiecie, gdzie kończy się Internet? Niektórzy z Was, mogliby się pokusić o błyskotliwe stwierdzenie – tam, gdzie kończy się Google. Jest to jednocześnie prawda i… nieprawda. Zasoby internetowe widocznie dla zwykłego użytkownika to zaledwie kilka procent tego, co znajdziemy w sieci. Ich większa część jest nieco bardziej ukryta. Dlaczego? Pozwólcie, że objaśnimy wam istotę Dark Web.

O co chodzi?

Dark Web to termin odnoszący się do wszystkich witryn ukrywających adresy dark webIP serwerów, z których korzystają. Możecie zapytać: po co to robią? Otóż znajdziemy tam czasami bardzo mroczne treści pod postacią na przykład sklepów online za pośrednictwem, których kupicie bez problemu kilka gramów narkotyków czy nawet… zlecicie zabójstwo. Jak to jednak jest, że pozostają one dla nas niewidoczne?

Szyfrowanie i ukrywanie

Jak już wspomnieliśmy, takie strony ukrywają swoja tożsamość poprzez szyfrowanie połączeniaszyfrowanie. Wielokrotne i wielowarstwowe szyfrowanie przez szereg węzłów routerowych pozwala na praktycznie całkowite ukrycie tożsamości użytkownika. Jeżeli chcielibyśmy skorzystać z takiej strony, my również musimy wykorzystać tę technologię. Tylko tak osiągniemy pełną anonimowość przy ewentualnej wizycie na stronach o wątpliwej renomie.

Dobre strony

Czy Dark Web to wyłącznie zło internetowe? Niekoniecznie. Patrzenie z takiej perspektywy może być krzywdzące dla tych, dla których jest on wybawieniem! Mowa tutaj o, chociażby ludziach żyjących w państwach totalitarnych, takich jak Korea Północna. Dostęp do sieci jest tak nie tyle, ile kontrolowany, ale także zakazany, więc sam Dark Web może być świetnym narzędziem do kontaktu z ludźmi, którzy mogą pomóc innym, żyjącym w takim systemie, jak informatorzy czy wysoko postawieni urzędnicy.

Podsumowanie

Nikt nie wie, jak duży jest Dark Web i jak wiele nielegalnych informacji w nim się znajduje. Popularnie wyszukiwarki dają nam zaledwie ułamek tego, co naprawdę możemy znaleźć w sieci. W żadnym wypadku nie zachęcamy was do podejmowania żadnych nielegalnych działań, lecz chcemy was uświadomić, że widzialny Internet to nie wszystko!