Jak tworzyć hasła nie do złamania?

Praktycznie każdy z nas korzysta teraz z komputera, smartfona czy tabletu. Na nich trzymamy ogromną ilość danych takich jak hasła do skrzynki e-mail, dostęp do kont bankowych, portali społecznościowych… Na szczęście, jest na to prosty sposób, którym jest silne hasło na naszych profilach. Jak sprawić, aby nie było ono tylko losowym ciągiem znaków, a naprawdę mocnym zabezpieczeniem przed złodziejami czyhającymi na nasze kosztowne informacje?

Długość hasła

Pierwszą kwestią przy budowania silnego hasła jest jego długość. Jak możemy się domyślić, im więcej znaków w nim zawrzemy, tym trudniej będzie je złamać. Nie powinno ono być krótsze niż 8 znaków, z dość prostego powodu. Im będzie ich więcej, tym jak możemy się domyślić, wzrośnie liczba możliwych kombinacji do wykorzystania, a więc wzrośnie bezpieczeństwo.

Jak budować hasła?

W większości przypadków, prócz numerów PIN, przy kreowaniu naszego indywidualnego hasła mamy do wyboru cztery kategorie znaków, czyli:

  • duże litery,
  • małe litery,
  • cyfry,
  • znaki specjalne.

Jeżeli chcemy, aby nasze hasło było naprawdę bezpieczne, warto zadbać o to, aby znalazł się w nim przynajmniej jeden symbol. Dlaczego to dobry pomysł? Otóż tak jak w poprzednim przypadku, zwiększy to tylko poziom bezpieczeństwa naszego konta. Użycie na przykład samych liczb jest bardzo niebezpieczne, gdyż daje to nam wyłącznie dziesięć tysięcy możliwych kombinacji, a gdy wiemy, co potrafią zrobić łamacze haseł, zdamy sobie sprawę z tego, że to naprawdę nic takiego. Jak więc stworzyć bezpieczne hasło?

Wyrażenie hasłowe

Najlepszym pomysłem będzie wykorzystanie cytatu lub tak zwanego wyrażenia hasłowego. W przypadku drugiego bardzo ważne jest to, aby całość składała się z absolutnie losowych słów, takich jak „dziewięć portfel Mateusz”. Im będzie to bardziej losowe i przede wszystkim – niepowiązane z loginem – tym trudniej będzie je złamać. Tym, co was ogranicza, to wasza kreatywność i to, jak trudne hasło umiemy zapamiętać.

Podsumowanie

Tworzenie mocnego hasła jest całkiem trudnym zadaniem, gdyż musimy połączyć dwie odrębne kwestie: hasło musi być skomplikowane, ale nie aż tak, abyśmy byli w stanie łatwo je sobie odtworzyć w głowie. My jednak uważamy, że dla bezgranicznego bezpieczeństwa warto się poświęcić i stworzyć zabezpieczenie, które będziemy w stanie złamać tylko my!