Komputer czy konsola – co wybrać?

Ręka gracza na klawiaturze w kiepsko oświetlonym pomieszczeniu

Chyba każdy gracz zastanawiał się kiedyś nad tym, co będzie lepszą platformą do grania w gry wideo… komputer czy konsola? To pytanie, które spędza sen z powiek zarówno mniej, jak i bardziej doświadczonym graczom. Stoisz przed takim wyborem i starasz się znaleźć zalety i wady obu rozwiązań? Świetnie trafiłeś – Twoje wątpliwości postaramy się rozwiać w poniższym artykule!

Specyfikacja sprzętowa i gry ekskluzywne

Konsole to sprzęty, których specyfikacja sprzętowa zmienia się dopiero wraz z wypuszczeniem na rynek kolejnych ich generacji. Oznacza to, że kilkuletnia konsola powinna bez problemu radzić sobie z najnowszymi tytułami, eliminując konieczność wymiany jej podzespołów. Rynek komputerów jest natomiast zupełnie inny – wydaje się, że prawie każda kolejna gra wymaga lepszej karty graficznej czy większej ilości RAMu. To stwarza oczywiście potrzebę wymiany elementów komputera, co nieraz może doprowadzić do szału.

Konsola Playstation i leżący na niej kontrolejNie można także zapomnieć o grach ekskluzywnych, które dla wielu osób są konkretnym argumentem ku temu, wybrać tę, a nie inną platformę. Komputery posiadają ich najwięcej – ba – właśnie na ich potrzeby produkuje się całe gatunki, np. gry strategiczne. Posiadacze konsol nie powinni jednak czuć się oszukani, bo to właśnie na ich urządzenia wychodzą największe hity współczesnego gamingu: seria Final Fantasy na Playstation, czy Halo na Xboxa.

Wygoda użytkowania

Tutaj cała kwestia zależy od osobistych preferencji – jedni nie wyobrażają sobie grania bez myszki i klawiatury, natomiast inni – bez wygodnej pozycji na kanapie. O ile w przypadku gier FPS rzeczywiście trudno jest mówić o dokładności i szybkości podczas gry na kontrolerze, to produkcje RPG naprawdę przyjemnie ogrywa się na konsolach. A nie ma chyba nic lepszego niż leżenie brzuchem do góry, podczas gdy nasz awatar dobija siódmego z kolei skolopendromorfa.

Platformy Sony czy Microsoftu są także zdecydowanie łatwiejsze w transporcie, dzięki czemu z niewielkimi tylko problemami możemy je zabrać ze sobą na dłuższe wyjazdy, co nie jest możliwe w przypadku starych, dobrych PC-tów. Oczywiście w tym względzie królują gamingowe laptopy, ale ten typ komputerów wiąże się z kompromisami, na które nie wszyscy będą skłonni się zdecydować.

Osoba grająca na Xboxie, trzymająca kontroler w dłoniach

Porównanie cen obu rozwiązań

Profesjonalny gracz siedzący przed komputerem

Przyjmuje się, że ceny komputerów, na których da się grać w świeże tytuły, zaczynają się od około 3,5 tysiąca złotych za samą jednostkę centralną. Najczęściej do tego kosztu doliczyć trzeba cenę monitora (minimum 500 złotych), gamingowej myszki i klawiatury (około 150 złotych każda), słuchawek (minimum 100 złotych), co daje nam łącznie około 4,5 tysiąca. Oczywiście wartość tę możemy obniżyć kupując sprzęt używany, jednak dla klarowności porównania będziemy się skupiać na cenach dla nowych urządzeń.

W przypadku konsol, tutaj sytuacja jest nieco przyjemniejsza dla portfela. Najwydajniejsza obecnie konsola na rynku – Xbox One X – to koszt około 2000 złotych (w promocji około 1800 zł), za które otrzymujemy właściwie cały sprzęt gotowy do gry, zakładając, że już posiadamy telewizor.

Jeśli chodzi o ceny gier, to te wydawane na sprzęt Microsoftu lub Sony są rzeczywiście droższe niż te na PC. Atutem Xboxa i Playstation jest jednak to, że w przypadku gier pudełkowych, możemy się nimi dowolnie wymieniać, np. ze znajomymi. Gry na PC zazwyczaj stają się bezużyteczne zaraz po zrealizowaniu kodu na platformie Steam, która w obecnych czasach jest integralną częścią gamingowego świata.

Podsumowanie

Jaki jest werdykt tego porównania? Jednoznacznie… remis. Wybór powinien być podyktowany własnymi preferencjami i charakterystyką gier, w które lubimy grać.