Mity o samodzielnej księgowości – czy są prawdziwe?

Jeżeli zajmujecie się prowadzeniem własnego biznesu, to na pewno przynajmniej raz słyszeliście zagadnieniu samodzielnej księgowości. Za pierwszym razem może to zabrzmieć nieco abstrakcyjnie, jednak co ciekawe — dziś naprawdę znaczna część przedsiębiorców bierze na siebie te czynności i staje się własnymi księgowymi. Aby jednak rozwiać wszystkie niedopowiedzenia, dziś rozprawimy się z kilkoma mitami dotyczącymi samodzielnej ewidencji niezbędnych dokumentów!

„Przecież ja nie znam się na księgowości”

To jedno z najczęstszych zmartwień ludzi pragnących stać się samowystarczalnym i samodzielnym księgowym. Rozsądek może przecież podpowiadać, że brak wiedzy z tego zakresu może skutecznie utrudnić nam dalszą pracę. Chcecie znać nasze zdanie? Otóż tak, nieposiadanie jakiejkolwiek wiedzy może być szkodliwe dla finansów naszej firmy. Jednakże, gdy zauważymy jak niezwykle proste w obsłudze i intuicyjne są najróżniejsze aplikacje pokroju popularnego Taxomatic (https://www.taxomatic.pl), zrozumiemy, że spora część działań jest możliwa do osiągnięcia już po zdobyciu podstawowej wiedzy! Czemu więc nie spróbować?

„To musi być drogie”

Patrząc na ceny usług biur księgowych, możemy odnieść wrażenie, że nieważne, na co się zdecydujemy – zapłacimy spore sumy pieniędzy. W przypadku klasycznej drogi rozliczania się to prawda — zwykle trzeba liczyć się z tym, że każdego miesiąca będziemy musieli rozstać się z 3-4 tysiącami złotych. To niezwykle kosztowne usługi! Jak to jednak jest w przypadku samodzielnej księgowości? Otóż biorąc za przykład Taxomatic – jego najdroższy i pozwalający na najwięcej działań pakiet kosztuje zaledwie… 99 złotych. Czego tu chcieć więcej?

„Księgowy może więcej”

Myśląc o samodzielnej księgowości, można kojarzyć ją z uproszczoną wersją „prawdziwej” księgowości. Jest to błędne myślenie, gdyż dzisiejsze aplikacje mogą znacznie więcej, niż wam się wydaje. Rozpoczynając od upraszczających codzienność funkcji pokroju skanowania faktur, poprzez łatwy podgląd aktualnej sytuacji finansowej, kończąc na możliwości prognozowania wysokości podatków… To wszystko można otrzymać, korzystając z jednej z dostępnych na rynku aplikacji! Sami szybko zrozumiecie, że nie tracicie niczego!

Podsumowanie

Jak więc widzicie, mity krążące o samodzielnej księgowości wcale nie są prawdziwe, a głównie wynikają one z niewiedzy. Mamy jednak nadzieję, że wy szybko docenicie jej siłę, a co za tym idzie – staniecie się nowoczesnymi przedsiębiorcami! Czas zrobić krok w przyszłość!