O co chodzi z tym Bitcoinem?

wizualizacja bitcoina

Dzisiejszy świat oszalał na punkcie kryptowalut, a najczęstszym słowem powtarzanym przez ludzi siedzących w tej dziedzinie jest „bitcoin”. Niektórzy z was mogą nie wiedzieć, o co w tym chodzi – nie ma w tym nic dziwnego! Dziś postaramy się wytłumaczyć w prosty sposób, jak działa bitcoin skąd go wziąć i dlaczego jest wart tyle, ile jest wart?

Podstawy podstaw

Bitcoin sam w sobie to krypto waluta, czyli pieniądz oparty na kryptografii, funkcjonujący wyłącznie w internecie. Ciekawe jest to, że tak naprawdę nie wiadomo kto stworzył Bitcoina! Jako twórcę uznaję się osobę lub grupę nazywającą się Satoshi Nakamoto. Jedną z najważniejszych cech odróżniających go od zwykłych walut znanych nam na co dzień jest to, że brak w niej centralnego eminenta, którym zwykle jest bank centralny danego kraju. W przypadku np. złotówek czy dolara taka instytucja może emitować tyle pieniądza, ile uzna za stosowne. W bitcoinie ilość wyemitowanych jednostek waluty jest ograniczona do 21 milionów.

Jak to działa?

Cała technologia jest oparta na kodzie open source, który jest dostępny do wglądu dla każdego zainteresowana. Co ciekawe każda zmiana w tym kodzie musi być zaakceptowana przez większość użytkowników, co zapewnia ogromną demokrację wśród użytkowników i uniemożliwia jakiekolwiek manipulacje i ingerencje mogące zaburzyć istotę waluty.

wartość bitcoina

Co najlepsze, posługiwanie się Bitcoinem jest bardzo proste! Pokusilibyśmy się o to, że są one łatwiejsze w obsłudze niż klasyczny przelew bankowy. Transakcje mogą być dokonywane w każdym zakątku świata, a my nie ponosimy żadnych kosztów przewalutowania ani tego typu operacji. Odbiorca ma swoje środki w ciągu kilku minut!

Podsumowanie

Bitcoin to bardzo ciekawy sposób na płatność, który ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jest to jednak interesująca alternatywa dla klasycznego pieniądza, a przy tym wszystkim kolejna okazja na zarobienie pieniędzy na ich sprzedaży. Kto wie, może i ty zarobisz swoje?