Płatności BLIK – czy warto?

Prawdopodobnie wszyscy czytelnicy tego artykułu posiadają smartfonowe aplikacje swoich banków i używają klasycznych przelewów przy płaceniu za swoje transakcje. Dziś jednak omówimy inny, znacznie szybszy sposób na regulowanie naszych zobowiązań. Słyszeliście zapewne o terminie „blik”? Czy wiecie, o co w tym chodzi? Czas na małą dawkę wiedzy!

Skąd to się wzięło?

Na samym początku może wyjaśnimy, czym jest BLIK. Jest to system płatności mobilnych w Polsce stworzony przez spółkę Polski Standard Płatności i został udostępniony klientom indywidualnym już … 2015 roku! O dziwo, dopiero teraz staje się on popularny! W tym projekcie uczestniczą prawie wszystkie największe banki. Stąd tez prawdopodobnie także Ty, czytelniku możesz z niego korzystać!

Sam system opiera się na jednorazowych kodach, unikalnych przy każdej płatności, które pozwalają nam na płatności tą metodą. Aby to zrobić, w aplikacji naszego banku generuje się ciąg sześciu cyfr, który podajemy przy płaceniu w sklepach internetowych lub w terminalu POS. Należy się pośpieszyć, gdyż pojedynczy kod jest ważny zaledwie dwie minuty! Czy nie jest to diabelsko proste?

Szybkość

Przede wszystkim, płacenie metodą BLIK jest bardzo szybkie. Żaden przelew tradycyjny, ekspresowy czy płatność kartą nie pokona tej metody. Całą procedurę można przyspieszyć jeszcze bardziej przy pomocy tzw. one click. Możemy dokonać tego przy zapamiętaniu danego sklepu przez przeglądarkę. Przy następnych zakupach wystarczy jedno kliknięcie, aby potwierdzić wszystkie następujące potem transakcji.

Bezpieczeństwo

Omówmy coś, co powinno być dla nas najważniejsze, czyli bezpieczeństwie. Krótkotrwałość pojedynczego kodu bardzo utrudnia jego kradzież, czego nie można zbytnio powiedzieć o kartach kredytowych. Gdy ktoś ukradnie nam numer karty kredytowej, jedyne, co możemy zrobić to zablokować ją, co jednak zajmie nam trochę czasu. W przypadku BLIK, potencjalny złodziej ma zaledwie dwie minuty na sfotografowanie kodu z naszego telefonu i zapłacenie przy jego pomocy. To znacznie utrudnia ich pracę, czyż nie?

Podsumowanie

Płatności BLIK są idealne dla tych, którzy cenią sobie prostotę działania i szybkość płatności. Czasami możemy czuć się zdenerwowani i zniecierpliwieni wpisywaniem danych do przelewu. Nie dość, że jest to długotrwałe, to zawsze istnieje ryzyko popełnienia błędu, czy to w kwocie przelewu, czy numerze konta odbiorcy. Używając systemu krótkotrwałych kodów, eliminujemy wszystkie problemy, przy jednoczesnym zapewnianiu niesamowitej wygody.