RAW czy JPG?

obiektyw aparatu cyfrowego

Dziś ogromna ilość z nas stara się zmierzyć z bardzo trudną sztuką, jaką jest fotografia. Dobrze wiemy, że nie każde zdjęcie jest wykonane dobrze, a dużo zależy od wybranego formatu. Niedoświadczeni amatorzy fotografii cyfrowej, mogą spotkać się najczęściej z dysputą pomiędzy RAW i JPG. Czy to naprawdę ma znaczenie?

 

Czy różnią się te formaty?

Na samym początku warto wspomnieć o tym, czym są poszczególne formaty. RAW (ang. surowy) to w pewnym sensie cyfrowy negatyw. Jest on wyłącznie aparat cyfrowy Nikonsygnałem z matrycy i zapisywany jest w formatach takich jak RAF czy NEF, w zależności od marki i modeli sprzętu. RAW zajmuje co najmniej kilkanaście megabajtów, głównie przez to, jak dużo informacji jest o nim zawarte. Tak naprawdę największą trudnością w stosowaniu tego formatu jest fakt, że nie otworzymy go w np.przeglądarce zdjęć Windows. Musimy wpierw dokonać wywołania zdjęcia w programach do obróbki zdjęć, jakimi są Lightroom czy Photoshop. Co do JPG, szybko dostrzeżemy, że „waży” on znacznie mniej na dysku, gdyż został on już obrobiony na naszym aparacie. Ten plik zapisuje wszystkie zmiany, które zajdą na urządzeniu, takie jak kontrast, balans bieli, ostrość czy nasycenie.

RAW przy pracy

fotograf profesjonalnyNie bez powodu RAW jest oczywistym wyborem przy pracy profesjonalnych fotografów, gdy wymagana jest najwyższa jakość zdjęć. JPG to idealny format, dla przeciętnego fotografa, który nie będzie dalej obrabiał zdjęcia, a to, co otrzyma, traktuje raczej jako pamiątkę, niż coś, na czym można pracować. JPG jest nieco ograniczający, gdyż zbyt wiele zależy tam od naszego sprzętu. Źle dobrany kontrast czy nasycenie barw i zdjęcia mogą być naprawdę ciężkie do odratowania. Gdy zarabiamy na życie robieniem fotografii, warto dla naszego dobra, zaopatrzyć się w kilka dodatkowych kart pamięci i ewentualnie dysk SSD, aby to wszystko pomieścić.

Podsumowanie

Fotografia komercyjna nie pozwala na popełnianie wielu błędów. Często daną chwilę da się złapać tylko raz, a nam powinno zależeć na jak najlepszej jakości zdjęć. Właśnie dlatego bardzo dobrym pomysłem będzie korzystanie z plików typu RAW, aby posiadać jak najlepszy materiał do obróbki w programach.