Szkolenie na front end developera – czy kurs w formie bootcampu ma sens?

Front end developer na szkoleniu

Świat IT zachęca na wiele sposobów: wynagrodzeniem, warunkami pracy czy po prostu ciekawym, wymagającym zajęciem. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób (także tych, które nigdy wcześniej nie miały kontaktu z branżą) decyduje się na naukę programowania. Część z nich uczy się samodzielnie, inni – wybierają kursy pod okiem specjalistów. Najczęstszym wyborem początkujących jest intensywne szkolenie na front end developera. Czy taki bootcamp jest dobrym pomysłem?

Czego można nauczyć się na kursie front end?

Front end development to – najprościej mówiąc – tworzenie stron internetowych. Działania programisty zajmującego się tą dziedziną IT, wiążą się z posługiwaniem się takimi językami jak: HTML, CSS czy JavaScript. Można więc śmiało przyjąć, że to właśnie front end developer odpowiada za te aspekty witryny, z którymi ma styczność odwiedzający ją użytkownik. Bardzo często tego typu programista sprawuje również pieczę nad takimi aspektami strony jak hosting czy CMS (system zarządzania treścią).

Przeglądając oferty szkół programowania, można z łatwością zauważyć, że program kursów odpowiada profilowi szkolenia. Decydując się na bootcamp, zdecydowanie można się spodziewać przerobienia wymienionych wyżej języków wraz z najpopularniejszymi frameworkami czy bibliotekami. Jak podają organizatorzy, pozytywne zakończenie kursu powinno oznaczać, że absolwent jest gotowy do samodzielnego tworzenia stron internetowych.

Dlaczego front end?

Ogromna część programistów zaczyna swoją przygodę z kodowaniem właśnie od front endu. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim dlatego, że HTML i CSS należą do najłatwiejszych „języków” (wg niektórych wcale nimi nie są), które są na tyle proste, że poradzi sobie z nimi każdy. Stanowią więc one doskonały wstęp do bardziej skomplikowanych technologii. Kolejnym etapem na programistycznej drodze jest zazwyczaj nauka JavaScript, czyli jednego z najłatwiejszych i najprzyjemniejszych języków skryptowych. Wszystkie trzy dają solidną bazę do dalszej nauki, jednocześnie będąc podstawowym kompletem technologii dla kogoś, kto rzeczywiście myśli o zmianie zawodu.

Ekran laptopa z włączonym programem do tworzenia stron internetowych

Kurs tworzenia stron internetowych a samodzielna nauka

Czy aby zostać front end developerem, trzeba ukończyć studia informatyczne? Bynajmniej. Popularną, a dla wielu osób i niezwykle skuteczną metodą jest samodzielna nauka. Samokształcenie wymaga jednak ogromnej motywacji i dyscypliny, które osobom uczącym się mogą przysporzyć problemy. Ponadto, w razie problemów należy liczyć wyłącznie na wyszukiwarkę, będąc zdanym na szczodrość zasobów internetowych. Samodzielna nauka zdecydowanie nie jest więc rozwiązaniem dla każdego.

Odpowiedzią na taki stan rzeczy stały się bootcampy, czyli intensywne kursy programowania, w których największe znaczenie ma przede wszystkim praktyczna nauka konkretnych technologii. Zazwyczaj takie szkolenie kosztuje całkiem sporo, jednak sporo kursantów decyduje się na kurs po to, by zmotywować się do nauki. Uczestnicy cenią sobie także wsparcie mentorów, którzy pomogą rozwiązać dowolny, programistyczny problem. Bardzo często okazuje się, że taka pomoc jest niezastąpiona.

webguru - program szkolenia front end developer poziom początkujący
Program szkolenia w kierunku front end developer w akademii webGURU

Perspektywy przyszłego zatrudnienia w branży IT

Każdy, kto chce spróbować szczęścia na polskim rynku front endowców, powinien liczyć się z tym, że warunki wejścia do branży są całkiem spore. Zdecydowanie większe szanse mają jednak osoby, które swoje umiejętności mogą w jakiś sposób potwierdzić, np. bogatym portfolio lub certyfikatem. Dla wielu kandydatów to właśnie ten drugi może być kartą przetargową, która otworzy im furtkę ku nowej karierze.

Akademie programowania dysponują mentorami, którzy nie tylko szkolą w kierunku front endu, ale też pomagają znaleźć nową pracę. Jest to niewątpliwy atut bootcampów, którego z pewnością mogą zazdrościć wszyscy samoucy.

Front end developer – szkolenie i jego koszt

Jaką kwotę pieniędzy należy sobie przygotować na wystartowanie z kursem w profesjonalnej szkole programowania? W zależności od akademii, szkolenie na front end developera może kosztować 5-10 tysięcy złotych. W wielu przypadkach okazuje się, że inwestycja takiej kwoty jest całkowicie opłacalna, a późniejsze zarobki znacznie przekraczają cenę, jaką trzeba było zapłacić za naukę.

Podsumowanie

Bootcampy programistyczne to doskonała szansa dla tych, którzy chcą odmienić swoją drogę zawodową. Chociaż koszt szkolenia jest dość wysoki, to to, co można się na nim nauczyć, może całkowicie odmienić przyszłość uczestników.