Współczesne sposoby magazynowania energii elektrycznej

Ikony kolejnych kroków naładowania baterii

Nieustannie postępujący rozwój cywilizacyjny wymusza konieczność znajdywania nowych rozwiązań pozwalających na sprawniejszą produkcję energii i gospodarowanie nią. Jednym z ciekawszych sposobów, by to uczynić, są magazyny energii elektrycznej, które na całym świecie zaczynają cieszyć się coraz większym uznaniem. Czym one są, jak działają i co możemy dzięki nim zyskać? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w dzisiejszym artykule.

Czym są magazyny energii elektrycznej?

Magazynami energii elektrycznej nazywamy wszelkie urządzenia lub instalacje, które pozwalają przechowywać energię do jej późniejszego wykorzystania, przynajmniej w części. Typowe magazyny przemysłowe zbudowane są z kilku elementów, które oddziałują ze sobą z wykorzystaniem odpowiednich systemów i technologii.

Akumulator samochodowy

Zasoby energetyczne zostają zmagazynowane, gdy ich produkcja dominuje nad zużyciem. Fakt ten jest niezwykle istotny w przypadku metod korzystających z odnawialnych źródeł energii jak energia słoneczna czy wiatrowa. Dzieje się tak dlatego, że ich skuteczność jest w ogromnej mierze podyktowana panującymi warunkami atmosferycznymi i w okresach „niedoboru” musiałyby być wspierane tradycyjnymi metodami produkcyjnymi.

Rodzaje magazynów energii elektrycznej

Wszystkie rodzaje magazynów energii podzielić możemy na kilka kategorii, które różnią się pod względem zachodzących w procesie składowania przemian:

  • elektrochemiczne,
  • mechaniczne,
  • elektryczne,
  • chemiczne.

Panele słoneczne podłączone do systemu magazynowania energii

W pierwszej grupie znaleźć można przede wszystkim różnego rodzaju baterie: klasyczne (np. kwasowo-ołowiowe, litowo-jonowe, litowo-siarkowe, niklowo-kadmowe) oraz przepływowe (wanadowe i cynkowo-bromowe). Do metod opartych na przemianach mechanicznych zaliczyć możemy: kinetyczne zasobniki energii, pneumatyczne zasobniki energii (diabatyczne i adiabatyczne) oraz elektrownie szczytowo-pompowe. Ostatnie stanowią niemal 99% wszystkich magazynów energii na świecie.

Więcej o magazynach energii elektrycznej przeczytasz na https://trendywenergetyce.pl/magazyny-energii

Techniki wykorzystujące przemiany elektryczne to kondensatory i cewki nadprzewodzące, natomiast do ostatniej grupy zaliczyć można wszelkie metody wodorowe, które pozwalają wyprodukować syntetyczne paliwo gazowe.

Jakie korzyści płyną ze stosowania magazynów energii elektrycznej?

Podstawową zaletą tego typu rozwiązania jest lepsze zarządzanie zasobami energetycznymi. Dzięki magazynom wyeliminować można nagłe skoki zapotrzebowania na energię, które w standardowych przypadkach nie zawsze mogą zostać pokryte w 100%. Techniki magazynowania energii elektrycznej pomagają zbalansować obciążenie systemów elektrycznych, a także ponownie uruchomić elektrownię po awarii.

Podsumowanie

Magazyny energii elektrycznej to rozwiązania, które bez wątpienia są konieczne, i które w przyszłości mogą okazać się czymś zupełnie niezastąpionym w sektorze energetycznym. Miejmy nadzieję, że innowacje w tej branży będą stale się pojawiać. Jeśli szukacie więcej informacji na temat innowacji w energetyce, koniecznie zerknijcie na bloga trendywenergetyce.